UL Data Flex 2XAWG19/19
Previous
UL Data Flex 24XAWG22/7
Next
UL Data Flex 2XAWG20/7
UL Data Flex 2XAWG19/19
UNITRONIC® LiYY A, UL/CSA certified, dark grey PVC sheath 2XAWG19/19 (0.62mm2)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
LAPP-0022642
SKU:
LAPP-0022642
Ask A Specialist
Benefits
For various applications
Application range
certified cables are used.
For the North American market
Product features
Flame-retardant acc. to IEC 60332-1-2,UL VW-1 & CSA FT 1
Norm references / Approvals
UL AWM Style 2464
CSA AWM I/II A
UL File No. E63634
Product Make-up
Multi-wire strand made of tinned copper wires
Core insulation made of PVC
Outer sheath made of special PVC compound
Outer sheath colour: Dark grey
Temperature range
Occasional flexing: -5°C up to +70°C (UL: +80 °C)
Fixed installation (IEC): -40°C bis +80°C
UL: max. +80°C
Nominal voltage
UL/CSA: 300 V
Datasheet
LAPP-Main-Catalogue-2018-19 _ 300
Submit
Benefits
For various applications
Application range
certified cables are used.
For the North American market
Product features
Norm references / Approvals
UL AWM Style 2464
CSA AWM I/II A
UL File No. E63634
Product Make-up
Core insulation made of PVC
Outer sheath colour: Dark grey
Temperature range
UL: max. +80°C
Nominal voltage
UL/CSA: 300 V
Recently Viewed
NCB8-18GM50-E2-V1
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
NCB8-18GM50-E2-V1
(Each)
(Each excl GST)
High-Temp Gland M16
SKINDICHT SHV-M-FKM M16 6mm opening, 9mm PG thread, High Temp rated
High-Temp Gland M16
Shrink 19mm BK/WH
Dymo Shrinking Tube 19mm
Shrink 19mm BK/WH
Dymo Shrinking Tube 19mm
UL Screened 4G50
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 4G50 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UL Screened 4G50
WIELAND R1.100.0228.0
SMA 0228 SAFETY SWITCH WITH MAGNET 88X25X14mm NC/NC IP67 CABLE LENGTH 20M DIS 7 to 18mm
WIELAND R1.100.0228.0