CBB8-18GS75-E2
Previous
CBB4-12GH70-E2
Next
CBN15-30GK60-A2
CBB8-18GS75-E2
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-237036
Manufacturer part number:
237036
Manufacturer part number:
237036
Ask A Specialist
Technical data of CBB8-18GS75-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
1 ... 8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Output type
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
0 mm
C
16 mm
F
36 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 1.5 V
Temperature drift
max. 20 % at -5 ... 55 °C (23 ... 131 °F)
Operating current
0 ... 100 mA
No-load supply current
≤ 18 mA
Time delay before availability
max. 300 ms
Functional safety related parameters
MTTF
d
343 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
LED green
Operating display
LED yellow
indication switching state
Potentiometer
sensitivity adjustment
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Output
PNP NO
Datasheet
237036_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
1 ... 8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
0 mm
C
16 mm
F
36 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 1.5 V
Temperature drift
Operating current
0 ... 100 mA
No-load supply current
≤ 18 mA
Time delay before availability
max. 300 ms
MTTF
d
343 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
LED green
Operating display
LED yellow
indication switching state
Potentiometer
sensitivity adjustment
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Output
PNP NO
Recently Viewed
SMS 9004
SMS 9004 ACTU TRANSVERSE
(Each)
(Each excl GST)
SMS 9004
SMS 9004 ACTU TRANSVERSE
SMS 4270 SAFETY SWITCH WITH SEPARATED ACTU 30N 2 NC 1 NO ACTU FOR INCREASED FORCE
WIELAND R1.340.6350.0
SLS 6350 POSITION SWITCH PLASTIC ROLL SNAP-ACTION CONTACT 1 NC 1 NO TER SCREW
WIELAND R1.340.6350.0
UNITRONIC® ROBUST 5x0.34
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UNITRONIC® ROBUST 5x0.34
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Switch Base 3P 40A
Load Break Switch Base with 3 Poles for cable 0.75 to 10mm2
Switch Base 3P 40A