CBN15-30GK60-E2-5M
Previous
CBN15-30GK60-A2
Next
CCB10-30GS55-N1
CBN15-30GK60-E2-5M
Housing: PBT, Output: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 5 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-272339
Manufacturer part number:
272339
Manufacturer part number:
272339
Ask A Specialist
Technical data of CBN15-30GK60-E2-5M
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.1 mm
Output type
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
18 mm
B
10 mm
C
30 mm
F
60 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 5 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6.4 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Output
PNP NO
Datasheet
272339_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.1 mm
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
18 mm
B
10 mm
C
30 mm
F
60 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 5 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Sensing face
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6.4 mm ± 0.2 mm