Grey Spiral PUR 12G0.75/500
Previous
Grey Spiral PUR 7G0.75/2000
Next
Grey Spiral PUR 12G0.75/100...
Grey Spiral PUR 12G0.75/500
ÖLFLEX® SPIRAL 400 P, PUR sheath, numbered cores 12G0.75/500mm (11 + E)
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
LAPP-70002731
SKU:
LAPP-70002731
Ask A Specialist
Benefits
High restoring forces and extension lengths up to 3 times the unextended spiral length
Increased durability under harsh conditions thanks to robust PUR outer sheath
Application range
As control and power cables in machines
Mechanical engineering
Apparatus construction
Product features
Resistant to microbes, hydrolysis and almost all mineral oils
Abrasion and notch-resistant
Norm references / Approvals
Core based on VDE 0812/0285
Outer sheath based on VDE 0250/0285
Product Make-up
Fine-wire strand made of bare copper wires
Core insulation: Special PVC P8/1
Use of talcum
Outer sheath made of special polyurethane
Length of straight ends: 1st end = 200 mm, 2nd end = 600 mm
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Number of Conductors
12
Conductor Size
0.75mm
Colour
Grey
Datasheet
LAPP-Main-Catalogue-2018-19 _ 252-253
Submit
Benefits
Application range
Mechanical engineering
Apparatus construction
Product features
Abrasion and notch-resistant
Norm references / Approvals
Core based on VDE 0812/0285
Product Make-up
Use of talcum
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Number of Conductors
12
Conductor Size
0.75mm
Colour
Grey
Recently Viewed
Fully Insulated Receptacle L-Ra 63 V
FULLY INSULATED RECEPTACLE 6.3 x 0.8 L-RA 63 V Red (100 Pack)
(100 Pack)
(100 Pack excl GST)
(100 Pack)
(100 Pack excl GST)
90°C Halogen-Free 450/750V 1X2.5 Yellow
X07Z-K 90°C, halogen-free, HAR certified, 450/750 V, 1X2.5 YE
(100m)
(100m excl GST)