PMI360DV-F130-IU-V15
Ind. angular measuring system
(Each excl GST)
In Stock
Select or Type Quantity
General specifications
  • Measurement range min. 45°, max. 360°
  • Adjustment range 360°
  • Rotational speed max. 100 min-1
Nominal ratings
  • Operating voltage 18...30VDC
  • Reverse polarity protected
  • Repeat accuracy ± 0.25°
  • Resolution 0.2°
  • Temperature drift 0.02°/°C (-25°C ... 70°C)
  • No-load supply current ≤ 45mA
Functional safety
  • MTTFd 450a
  • Mission Time (TM) 20a
  • Diagnostic Coverage (DC) 0%
Indicators/operating
  • LED PWR/ERR LED green/red
  • LED U/I Activator within measuring range
Analog output
  • Output type current output or voltage output (load depended)
  • 4...20mA (RL < 400Ω)
  • 0...10V (RL > 3.3kΩ)
  • Linearity error ± 0.6°, (with original actuator)
Approvals and certificates
  • Standards EN 60947-5-2:2007, IEC 60947-5-2:2007
  • UL approval General Purpose, Class 2 Power Source
  • CCC approval CCC approval / marking not required for products rated ≤36V
Mechanical specifications
  • Ambient temperature -25 ... 70°C (-13 ... 158°F)
  • Connection type 5-pin, M12 x 1 connector
  • Degree of protection IP67
  • Material Housing PBT
  • Target mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
  • Mass 180g
  • Height 26mm
  • Width 76.5mm
  • Length 120mm
SKU PF-215315
MPN PMI360DV-F130-IU-V15
EAN 4050143028122
Products specifications
Attribute name Attribute value
Locally Stocked in NZ Only Show Stocked Items
Product Files
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
General specifications
  • Adjustment range 360°
Nominal ratings
  • Operating voltage 18...30VDC
  • Reverse polarity protected
  • Repeat accuracy ± 0.25°
  • Resolution 0.2°
Functional safety
  • MTTFd 450a
  • Mission Time (TM) 20a
  • Diagnostic Coverage (DC) 0%
Indicators/operating
  • LED PWR/ERR LED green/red
Analog output
  • 4...20mA (RL < 400Ω)
  • 0...10V (RL > 3.3kΩ)
Approvals and certificates
Mechanical specifications
  • Degree of protection IP67
  • Material Housing PBT
  • Mass 180g
  • Height 26mm
  • Width 76.5mm
  • Length 120mm