NBB15-30GM50-EI
Previous
NBB15-30GM50-E2-V1-3G
Next
NBB15-30GM50-UO
NBB15-30GM50-EI
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-281563
Manufacturer part number:
281563
Manufacturer part number:
281563
Ask A Specialist
Technical data of NBB15-30GM50-EI
General specifications
Output type
Digital current output
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.4
304
Brass
0.5
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 700 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
object not detected: 5 mA ± 1 mA
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
3 x 0.34 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Connection Type
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Datasheet
281563_eng
Submit
General specifications
Digital current output
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actuating element
12 mm x 12 mm x 1 mm
Al
Cu
0.4
304
Brass
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 700 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
UL approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
3 x 0.34 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Recently Viewed
UL Screened 4G50
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 4G50 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UL Screened 4G50
(Per/m)
(Per/m excl GST)
WIELAND R1.100.0228.0
SMA 0228 SAFETY SWITCH WITH MAGNET 88X25X14mm NC/NC IP67 CABLE LENGTH 20M DIS 7 to 18mm
(Each)
(Each excl GST)
WIELAND R1.100.0228.0
YELLOW PUR FLEX 4G1
ÖLFLEX® 540 P, PUR/TPE sheath, VDE-registered, 300/500V, from 1.5mm: 450/750V, 4G1 (3 + E)
YELLOW PUR FLEX 4G1
Black Flex 25G2.5 Bk
ÖLFLEX® CLASSIC 110 Bk, PVC sheath, numbered cores, good for outdoor use, VDE, 25G2.5 (24 + E)
Black Flex 25G2.5 Bk
Train 340 600V 4G2.5
ÖLFLEX® TRAIN 340 600V, multi-core EN 50264-3-2 type MM 4G2.5 (3 + E)
Train 340 600V 4G2.5
View All
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical