NBB2-8GM30-E2-5M-PUR
Previous
NBB2-8GM30-E0-V1
Next
NBB2-8GM40-E2-V1-3G-3
NBB2-8GM30-E2-5M-PUR
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 5 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
Ask A Specialist
Technical data of NBB2-8GM30-E2-5M-PUR
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
8 mm x 8 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Brass
0.45
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 6000 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 1.5 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.2 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
960 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 5 m
Core cross-section
0.14 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
LCP
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
3.3 mm ± 0.15 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Scope of delivery
2 hex nuts included
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
5m PUR Cable
Size
8mm
Operating Distance
2mm
Output
PNP NO
Datasheet
304615-0045_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actuating element
8 mm x 8 mm x 1 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
Brass
0.45
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 6000 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 1.5 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.2 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
960 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 5 m
Core cross-section
0.14 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
LCP
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
3.3 mm ± 0.15 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Scope of delivery
2 hex nuts included
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
5m PUR Cable
Size
8mm
Operating Distance
2mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Black Flex 25G2.5 Bk
ÖLFLEX® CLASSIC 110 Bk, PVC sheath, numbered cores, good for outdoor use, VDE, 25G2.5 (24 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Black Flex 25G2.5 Bk
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Train 340 600V 4G2.5
ÖLFLEX® TRAIN 340 600V, multi-core EN 50264-3-2 type MM 4G2.5 (3 + E)
Train 340 600V 4G2.5
Clear Screened Flex 4G10
ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY, Screened, Transparent PVC sheath, numbered cores, 4G10 (3 + E)
Clear Screened Flex 4G10
Halogen-Free Flex 25G1
ÖLFLEX® CLASSIC 110 H, halogen-free low-smoke, very flexible, oil resistant 25G1 (24 + E)
Halogen-Free Flex 25G1
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical