NBB20-L2-A2-V1-3G-3D
Previous
NBB20-L2-A2-T-V1
Next
NBB20-L2-B3-V1
NBB20-L2-A2-V1-3G-3D
VariKont L ®, PA, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP69K
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-317341
Manufacturer part number:
317341
Manufacturer part number:
317341
Ask A Specialist
Technical data of NBB20-L2-A2-V1-3G-3D
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
20 mm
Assured operating distance
0 ... 16.2 mm
Actual operating distance
18 ... 22 mm
Reduction factor r
Al
0.33
Reduction factor r
Cu
0.31
304
Brass
0.41
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 440 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
d
1289 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %