NBB4-12GM50-E2-3M
Previous
NBB4-12GM50-E2-3G-3D
Next
NBB4-12GM50-E2-V1-3G-3D
NBB4-12GM50-E2-3M
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 3 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-256059
Manufacturer part number:
256059
Manufacturer part number:
256059
Ask A Specialist
Technical data of NBB4-12GM50-E2-3M
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Reduction factor r
Al
0.39
Reduction factor r
Cu
0.35
304
Brass
0.49
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Time delay before availability
≤ 5 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1820 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 3 m
Cable version
3 x 0.14 mm
2
Core cross-section
0.14 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
3m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Datasheet
256059_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Al
0.39
Cu
0.35
304
Brass
0.49
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Time delay before availability
≤ 5 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1820 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 3 m
Cable version
3 x 0.14 mm
Core cross-section
0.14 mm
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
3m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical