NBB5-18GM60-A0
Previous
NBB5-18GM50-E3-V1
Next
NBB5-18GM60-A2
NBB5-18GM60-A0
Brass nickel-plated, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
SKU:
PF-083765
Manufacturer part number:
083765
Manufacturer part number:
083765
Ask A Specialist
Technical data of NBB5-18GM60-A0
General specifications
Switching function
complementary
Output type
NPN
Rated operating distance
5 mm
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Reduction factor r
Al
0.25
Reduction factor r
Cu
0.15
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 20 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1050 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
NPN NO/NC
Datasheet
083765_eng
Submit
General specifications
Switching function
complementary
Output type
NPN
Rated operating distance
5 mm
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Al
0.25
Cu
0.15
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 20 mA
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1050 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Housing
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
NPN NO/NC
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical