NBB8-18GM50-E2-V1-M
Previous
NBB8-18GM50-E2-V1-3G
Next
NBB8-18GM50-E2-V1-M1
NBB8-18GM50-E2-V1-M
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 3-pin, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBB8-18GM50-E2-V1-M
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.3
304
Brass
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
pulsing
Inductive overvoltage protection
yes
Surge suppression
yes
Voltage drop
≤ 2 V
Rated insulation voltage
60 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 7 mA
Time delay before availability
≤ 220 ms
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1085.5 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
46 g
Products specifications
Attribute name
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.3
304
Brass
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
pulsing
Surge suppression
Voltage drop
≤ 2 V
Rated insulation voltage
60 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 7 mA
Time delay before availability
≤ 220 ms
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1085.5 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
CSA approval
CCC approval
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
46 g
Products specifications
Attribute name
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
+180°C Versatile Single 1X6 Bn
ÖLFLEX® HEAT 180 SiF, -50°C to +180°C, short-term up to +200°C, halogen-free, silicone based, 1X6 BN
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+180°C Versatile Single 1X6 Bn
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Screened Single-Core 1x1.5
LiYCY, Screened, PVC insulation, tinned-copper braiding, 1x1.5
(100m)
(100m excl GST)
Screened Single-Core 1x1.5
(100m)
(100m excl GST)
CBN15-30GK60-E2-5M
Housing: PBT, Output: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 5 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
CBN15-30GK60-E2-5M
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical