NBN12-18GM50-E0-V1
Previous
NBN12-18GM50-A0
Next
NBN12-18GM50-E0-V1-M1
NBN12-18GM50-E0-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-087778
Manufacturer part number:
087778
Manufacturer part number:
087778
Ask A Specialist
Technical data of NBN12-18GM50-E0-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
12 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.72 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1500 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
NPN NO
Datasheet
087778_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
12 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.72 mm
Al
0.5
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1500 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
NPN NO
Recently Viewed
H-B 10 Panel Mount Base
EPIC® H-B 10 AG Panel Mount Base Single Lever
(Each)
(Each excl GST)
H-B 10 Panel Mount Base
ÖLFLEX® Robust 215 C 25G0.75
ÖLFLEX® ROBUST 215 C 25G0.75 (24 + E) screened, all-weather control cable
(Per/m)
(Per/m excl GST)
ÖLFLEX® Robust 215 C 25G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Gland + Nut M12
SKINTOP® ST M12 Black Gland for cables (3.5 to 7mm) + M12 Locknut
Gland + Nut M12
Train 345 C 600V 12X1
ÖLFLEX® Train 345 C 600V, screened multi-core, EN 50264-3-2 type MM S, 12X1
Train 345 C 600V 12X1
ProfiNet Dragchain Patchcord RJ45-Open 5m
IE-PNC-5-RJ45-5-P-2-22-FD-OE, ProfiNet Lead Cat.5, Dragchain (5m)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical