NBN4-12GM40-E2
Previous
NBN4-12GM40-E0-V1
Next
NBN4-12GM40-E2-V1
NBN4-12GM40-E2
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-083311
Manufacturer part number:
083311
Manufacturer part number:
083311
Ask A Specialist
Technical data of NBN4-12GM40-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Reduction factor r
Al
0.45
Reduction factor r
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
3220 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.14 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Datasheet
083311_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Al
0.45
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
MTTF
d
3220 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.14 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Gland M25
SKINTOP® ST M25 Grey Gland for cables (9 to 17mm) (Locknut not included)
(Each)
(Each excl GST)
Gland M25
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical