NBN4-12GM40-Z0-V1
Previous
NBN4-12GM40-Z0
Next
NBN4-12GM50-E3-V1
NBN4-12GM40-Z0-V1
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-088195
Manufacturer part number:
088195
Manufacturer part number:
088195
Ask A Specialist
Technical data of NBN4-12GM40-Z0-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.37
Reduction factor r
Cu
0.36
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
2300 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
DC NO
Connection Type
M12 Connector
Datasheet
088195_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ.
Al
0.37
Cu
0.36
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
2300 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
DC NO
M12 Connector
Recently Viewed
Halogen-Free 450/750V 1x6 Brown
H07Z1-K, halogen-free, HAR certified, 450/750 V, 1x6 Brown
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical