NBN4-12GM60-A2-V1
Previous
NBN4-12GM50-E3-V1
Next
NBN8-12GM50-A0
NBN4-12GM60-A2-V1
Brass nickel-plated, Type: 4-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
SKU:
PF-084010
Manufacturer part number:
084010
Manufacturer part number:
084010
Ask A Specialist
Technical data of NBN4-12GM60-A2-V1
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Reduction factor r
Al
0.45
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3220 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO/NC
Datasheet
084010_eng
Submit
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Al
0.45
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3220 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO/NC
M12 Connector
Recently Viewed
HAR 300/500V Single-Core E 1X0.75 BU
H05V-K, European HAR, 300/500V PVC Sheath, EMBOSS 1X0.75 BU
(2500m)
(2500m excl GST)
(2500m)
(2500m excl GST)
GREY FLEX 300/500V 40G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
GREY FLEX 300/500V 40G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Intrinsically Safe RE-2Y(ST)YV PIMF 2X2X0.5 BU
6FX5002-5DG10-1EA0 40M
Power with Brake cable for Siemens 6FX5002-5DG10-1EA0
(Each)
(Each excl GST)
6FX5002-5DG10-1EA0 40M
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical