NBN40-U1L-A0
Previous
NBN40-U1K-E2-3G-3D
Next
NBN40-U1L-A0-T
NBN40-U1L-A0
VariKont ®, PA/metal, Type: 4-wire, non-flush, Voltage: DC, screw terminals, IP68 / IP69K
SKU:
PF-214019
Manufacturer part number:
214019
Manufacturer part number:
214019
Ask A Specialist
Technical data of NBN40-U1L-A0
General specifications
Switching function
complementary
Output type
NPN
Rated operating distance
40 mm
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Actual operating distance
36 ... 44 mm
Reduction factor r
Al
0.39
Reduction factor r
Cu
0.37
304
Brass
0.45
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
120 ms
d
1320 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
Protection class
II
Rated insulation voltage
230 V
Rated impulse withstand voltage
2.5 kV
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Minimum core cross-section
without wire end ferrule 0.5 mm
2
, with connector sleeves 0.34 mm
Maximum core cross-section
without wire end ferrule 2.5 mm
, with connector sleeves 1.5 mm
Housing material
PA/metal
Sensing face
PA
Housing base
plastic
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Tightening torque: 1.8 Nm (housing)
Operating Distance
40mm
Output
NPN NO/NC
Datasheet
214019_eng
Submit
Technical data of NBN40-U1L-A0
General specifications
Switching function
complementary
NPN
Rated operating distance
40 mm
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Actual operating distance
36 ... 44 mm
Al
0.39
Cu
0.37
304
Brass
0.45
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
120 ms
d
1320 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
Protection class
II
Rated insulation voltage
230 V
2.5 kV
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
Core cross-section
up to 2.5 mm
Minimum core cross-section
Maximum core cross-section
Housing material
PA/metal
Sensing face
PA
Housing base
plastic
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Operating Distance
40mm
Output
NPN NO/NC
Recently Viewed
Enviro Friendly Grey Flex 3G1.5
ÖLFLEX® SMART 108, Inner sheath made from recycled PVC, grey control 300/500V, 3G1.5 (2 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
LiYCY 61x0.25
UNITRONIC® LiYCY, Screened Data Cable with small dimensions, 61x0.25
LiYCY 61x0.25
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)