NBN8-12GM50-E0-V1-M1
Previous
NBN8-12GM50-E0-V1
Next
NBN8-12GM50-E2-V1-M1
NBN8-12GM50-E0-V1-M1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 3-pin, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBN8-12GM50-E0-V1-M1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
24 mm x 24 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Brass
0.5
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
7 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 4 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 10 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1484 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
EN 12895: 2015
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
18 g
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
8mm
Output
NPN NO
Connection Type
M12 Connector
Datasheet
293454-0056_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
NPN
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actuating element
24 mm x 24 mm x 1 mm
Al
Cu
0.45
304
Brass
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
7 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 10 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1484 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
CCC approval
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
18 g
General information
Scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
8mm
Output
NPN NO
M12 Connector
Recently Viewed
Grey Spiral PUR 7G0.75/2000
ÖLFLEX® SPIRAL 400 P, PUR sheath, numbered cores 7G0.75/2000mm (6 + E)
(Each)
(Each excl GST)
Grey Spiral PUR 7G0.75/2000
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical