NCB5-18GM70-N0
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each excl GST)
On Request
Select or Type Quantity
SKU: PF-122667 Manufacturer part number: 122667 Price breaks available:
Technical data of  NCB5-18GM70-N0
General specifications
Switching function Normally closed (NC)
Output type NAMUR
Rated operating distance 5 mm
Installation flush
Assured operating distance 0 ... 4.05 mm
Actual operating distance 4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm
Reduction factor rAl 0.35
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.74
Output type 2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ)
Switching frequency 0 ... 1000 Hz
Hysteresis 1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection yes
Current consumption
Measuring plate not detected min. 3 mA
Measuring plate detected ≤ 1 mA
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 2040 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Ga IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Gb IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Mb IECEx PTB 11.0037X
ATEX approval
Equipment protection level Ga PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Gb PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Da PTB 00 ATEX 2048 X
UL approval
Ordinary Location E87056
Hazardous Location E501628
Control drawing 116-0452
CSA approval cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location 2020322315002255
NEPSI approval
NEPSI certificate GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Storage temperature -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type cable PVC , 2 m
Core cross-section 0.75 mm2
Housing material Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face PBT
Degree of protection IP67
Cable
Bending radius > 10 x cable diameter
General information
Use in the hazardous area see instruction manuals
SKU
PF-122667
Products specifications
Attribute name Attribute value
Housing Stainless Steel
Connection Type 2m PVC Cable
Size 18mm
Operating Distance 5mm
Output NAMUR NC
Product Files
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
General specifications
Output type NAMUR
Rated operating distance 5 mm
Installation flush
Reduction factor rAl 0.35
Reduction factor rCu 0.3
Reduction factor r304 0.74
Output type 2-wire
Nominal ratings
Hysteresis 1 ... 15 typ. 5 %
Short-circuit protection yes
Current consumption
MTTFd 2040 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Standard conformity
NAMUR EN 60947-5-6:2000
Standards EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
ATEX approval
UL approval
Ordinary Location E87056
Hazardous Location E501628
Control drawing 116-0452
CCC approval
NEPSI approval
NEPSI certificate GYJ16.1393X
Ambient conditions
Mechanical specifications
Core cross-section 0.75 mm2
Sensing face PBT
Degree of protection IP67
Cable
General information
SKU
PF-122667
Products specifications
Attribute name Attribute value
Housing Stainless Steel
Connection Type 2m PVC Cable
Size 18mm
Operating Distance 5mm