NCN8-18GM40-Z1
Previous
NCN8-18GM40-Z0-V1
Next
NEB12-18GM50-E2-V1
NCN8-18GM40-Z1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-089264
Manufacturer part number:
089264
Manufacturer part number:
089264
Ask A Specialist
Technical data of NCN8-18GM40-Z1
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.5 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Reduction factor r
Al
0.44
Reduction factor r
Cu
0.4
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
1352 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Non-standard connector assignment
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PUR Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NC
Datasheet
089264_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.5 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Al
0.44
Cu
0.4
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
1352 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PUR Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NC
Recently Viewed
NJ8-18GM-N-V1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, plug, IP67
(Each)
(Each excl GST)
NJ8-18GM-N-V1
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical