NJ15-30GK-N-150
Previous
NJ15-30GK-N
Next
NJ15-30GK-SN
NJ15-30GK-N-150
PPS, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable, IP65
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-106488
Manufacturer part number:
106488
Manufacturer part number:
106488
Ask A Specialist
Technical data of NJ15-30GK-N-150
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Functional safety related parameters
MTTF
d
4540 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Ga
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Gb
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da
Equipment protection level Mb
ATEX approval
Equipment protection level Ga
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Gb
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Da
UL approval
Ordinary Location
E87056
Hazardous Location
E501628
Control drawing
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 150 °C (-13 ... 302 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable
Housing material
PPS
Sensing face
PPS
Degree of protection
IP65
Cable
Cable diameter
4.8 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Material
SIHF
Core cross-section
0.34 mm
2
Length
2 m
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
2m SILICON Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
NAMUR NC
Datasheet
106488_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
MTTF
d
4540 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Mb
ATEX approval
UL approval
Ordinary Location
Control drawing
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
Housing material
Sensing face
Degree of protection
IP65
Cable diameter
4.8 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Material
SIHF
Core cross-section
0.34 mm
2
Length
2 m
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
2m SILICON Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
NAMUR NC
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical