NJ15-30GM-N
Previous
NJ15-30GK-SN
Next
NRB15-30GS50-E2
NJ15-30GM-N
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable, IP67
SKU:
PF-106491
Manufacturer part number:
106491
Manufacturer part number:
106491
Ask A Specialist
Technical data of NJ15-30GM-N
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Operating voltage
5 ... 25 V
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Hysteresis
3 %
Current consumption
Measuring plate not detected
≥ 3 mA at nominal voltage
Measuring plate detected
≤ 1 mA at nominal voltage
Functional safety related parameters
MTTF
d
4560 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %