NJ4-12GM40-E2
Previous
NJ4-12GK-SN
Next
NJ4-12GM40-E2-V1
NJ4-12GM40-E2
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-282947
Manufacturer part number:
282947
Manufacturer part number:
282947
Ask A Specialist
Technical data of NJ4-12GM40-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.37
Reduction factor r
Cu
0.36
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 2000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 100
mA, switching element on
1.2 ... 2.5 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
≤ 0.5 mA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 20 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Datasheet
282947_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ.
Al
0.37
Cu
0.36
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 2000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 100
mA, switching element on
1.2 ... 2.5 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
≤ 0.5 mA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 20 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Push-Button Marker 27 X 18 MM
Push-button marker, 27 x 18 mm, 350 markers/reel, Silver
(Each)
(Each excl GST)
Push-Button Marker 27 X 18 MM
13354299 -9m
Power with Brake cable for SEW 13354299
13354299 -9m
Managed Switch 5 PORT
3 10/100BaseT(X) ports, and 2 100BaseFX multi-mode ports with SC connectors
Managed Switch 5 PORT
LED 230V White
LED Module 230V - White
LED 230V White
LED Module 230V - White
PUR Flex 3X0.75
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 3X0.75 (No Earth)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 3X0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical