NJ5-18GM50-E2
Previous
NJ5-18GM50-E
Next
NJ5-18GM50-E2-V1
NJ5-18GM50-E2
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-282955
Manufacturer part number:
282955
Manufacturer part number:
282955
Ask A Specialist
Technical data of NJ5-18GM50-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actual operating distance
4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm
Reduction factor r
Al
0.2
Reduction factor r
Cu
0.15
304
Brass
0.32
Output type
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
18 mm
C
15 mm
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 100
mA, switching element on
1.5 ... 2.5 V typ. 1.9 V
Operating current
0 ... 200 mA
Lowest operating current
0 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Datasheet
282955_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actual operating distance
4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm
Al
0.2
Cu
0.15
304
Brass
0.32
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
18 mm
C
15 mm
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 100
mA, switching element on
1.5 ... 2.5 V typ. 1.9 V
Operating current
0 ... 200 mA
Lowest operating current
0 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Managed Switch 8 PORT
5 10/100BaseT(X) ports, and 1 100BaseFX multi-mode, 2 100BaseFX single-mode SC
(Each)
(Each excl GST)
Managed Switch 8 PORT
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical