NJ50-FP-E-P1
Previous
NCN50-FP-Z2-P1
Next
NJ50-FP-N-P1
NJ50-FP-E-P1
Rectangular type, PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, screw terminals, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-017588
Manufacturer part number:
017588
Manufacturer part number:
017588
Ask A Specialist
Technical data of NJ50-FP-E-P1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Minimum core cross-section
without wire end ferrule 0.5 mm
2
, with connector sleeves 0.34 mm
Maximum core cross-section
without wire end ferrule 2.5 mm
, with connector sleeves 1.5 mm
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing base
Degree of protection
IP67
Operating Distance
50mm
Output
NPN NO
Datasheet
017588_eng
Submit
Technical data of NJ50-FP-E-P1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
NPN
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
Core cross-section
up to 2.5 mm
Minimum core cross-section
Maximum core cross-section
Housing material
Sensing face
Housing base
Degree of protection
IP67
Operating Distance
50mm
Output
NPN NO
Recently Viewed
PUR Flex 7G0.75
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 7G0.75 (6 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 7G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 4X1.5
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 4X1.5 (No Earth)
PUR Flex 4X1.5
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
(Each)
(Each excl GST)
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
POF Single
HITRONIC POF SIMPLEX BUFFERED PE (Single core Plastic)
POF Single
Grey Flex Numbered 3X1
ÖLFLEX® CLASSIC 110, PVC sheath, numbered cores, VDE-registered 3X1 (No Earth)
Grey Flex Numbered 3X1
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)