NJ8-18GM-N-10M
Previous
NJ8-18GM-N
Next
NJ8-18GM-N-V1
NJ8-18GM-N-10M
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 10 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-196916
Manufacturer part number:
196916
Manufacturer part number:
196916
Ask A Specialist
Technical data of NJ8-18GM-N-10M
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Operating voltage
5 ... 25 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
3 %
Current consumption
Measuring plate not detected
≥ 3 mA at nominal voltage
Measuring plate detected
≤ 1 mA at nominal voltage
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Ga
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Gb
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da
Equipment protection level Mb
ATEX approval
Equipment protection level Ga
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Gb
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Da
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
Control drawing
UL approval
Ordinary Location
E87056
Hazardous Location
E501628
Control drawing
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 10 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
10m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NAMUR NC
Datasheet
196916_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Operating voltage
5 ... 25 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
3 %
Current consumption
Measuring plate not detected
≥ 3 mA at nominal voltage
Measuring plate detected
≤ 1 mA at nominal voltage
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Mb
ATEX approval
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
UL approval
Ordinary Location
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
cable PVC , 10 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Stainless Steel
10m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NAMUR NC
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical