NJ8-18GM50-E2-V1
Previous
NJ8-18GM50-E2
Next
NJ8-18GM-N
NJ8-18GM50-E2-V1
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 3-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-282968
Manufacturer part number:
282968
Manufacturer part number:
282968
Ask A Specialist
Technical data of NJ8-18GM50-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Reduction factor r
Al
0.42
Reduction factor r
Cu
0.4
304
Brass
0.5
Output type
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
10 mm
B
54 mm
C
24 mm
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 100
mA, switching element on
1.5 ... 2.5 V typ. 1.9 V
Operating current
0 ... 200 mA
Lowest operating current
0 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1424 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Datasheet
282968_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Al
0.42
Cu
0.4
304
Brass
0.5
3-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
10 mm
B
54 mm
C
24 mm
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 100
mA, switching element on
1.5 ... 2.5 V typ. 1.9 V
Operating current
0 ... 200 mA
Lowest operating current
0 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 30 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1424 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 3-pin
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
(Each)
(Each excl GST)
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
EIP Flex Patchcord M12S-Open 1m
IE-5-M12D-S-1-H-2-26-7-OE, EtherNet Lead Cat.5e, Flex (1m)
UL Screened 4G70
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 4G70 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UL Screened 4G70
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Circular TPS 5G4 (8m)
LAPP Black Circular TPS Power Cable PVC Insulated 4x4+1x2.5 (4+E) 450/750V - 8m
Circular TPS 5G4 (8m)
Strip Terminal 16mm
Strip Terminal - conductors up to 16mm2 - 500V/57A
(20 Pack)
(20 Pack excl GST)
Strip Terminal 16mm
(20 Pack)
(20 Pack excl GST)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical