NMB5-12GM55-E2
Previous
NJ4-12GM50-WS
Next
NRB4-12GS40-E2-IO-V1
NMB5-12GM55-E2
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NMB5-12GM55-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush (Requirements: see drawing below)
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actuating element
Ferrous and nonferrous targets
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.2
304
St37
1
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 360 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V DC
Operating current
≤ 200 mA
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 10 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
880 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
Degree of protection
IP69K
Cable
Cable diameter
4.8 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actuating element
Ferrous and nonferrous targets
Al
0.3
Cu
0.2
304
St37
1
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 360 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V DC
Operating current
≤ 200 mA
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 10 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
880 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
Degree of protection
IP69K
Cable
Cable diameter
4.8 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Grey Flex Numbered 3X1
ÖLFLEX® CLASSIC 110, PVC sheath, numbered cores, VDE-registered 3X1 (No Earth)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Grey Flex Numbered 3X1
(Per/m)
(Per/m excl GST)
TORX Screwdriver T9
TORX Screwdriver Insulated 1000V T9 60mm
(Each)
(Each excl GST)
TORX Screwdriver T9
Gland M25
SKINTOP® ST M25 Grey Gland for cables (9 to 17mm) (Locknut not included)
Gland M25
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical