NSB2-12GM50-2E2-S2D2
Previous
NSB2-12GM50-2E2-M1-S2D2
Next
NSN4-12GH45-2E2-V1-S2D2
NSB2-12GM50-2E2-S2D2
Brass nickel-plated, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP68 / IP69
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NSB2-12GM50-2E2-S2D2
General specifications
Switching function
2 x normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actuating element
Reference target according EN IEC 60947-5-2 (FE360 - ST37K)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.6
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Brass
0.6
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
18 ... 30 V
Rated operating voltage
24 V
Switching frequency
0 ... 30 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
yes
Voltage drop
≤ 3 V
at I
L
(sum of all outputs) max. 50 mA
Rated insulation voltage
30 V
Operating current
1 ... 30 mA per output
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 15 mA
Time delay before availability
≤ 300 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Error indicator
LED, red
Functional safety related parameters
Safety Integrity Level (SIL)
SIL 2
Performance level (PL)
PL d
Category
Cat. 2
MTTF
d
> 7500 a
Diagnostic Coverage (DC)
min. 60 %
Assured release distance of a PDDB
3 mm
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN IEC 60947-5-2:2007
EN IEC 60947-5-3:2013
EN ISO 13849-1:2015
EN 62061:2005+AC:2010+A1:2013+A2:2015
EN ISO 61131-2-2007 type 1, 2, 3
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Altitude
≤ 2000 m above MSL
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
77 g
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Connection Type
2m PVC Cable
Housing
Nickel Plated Brass
Operating Distance
2mm
Output
SAFETY
Size
12mm
Datasheet
304276-000005_eng
Submit
General specifications
Switching function
2 x normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actuating element
12 mm x 12 mm x 1 mm
Al
Cu
0.45
304
Brass
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
18 ... 30 V
Rated operating voltage
24 V
Switching frequency
0 ... 30 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
yes
Voltage drop
≤ 3 V
at I
L
Rated insulation voltage
30 V
Operating current
1 ... 30 mA per output
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 15 mA
Time delay before availability
≤ 300 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Error indicator
LED, red
Safety Integrity Level (SIL)
SIL 2
Performance level (PL)
PL d
Category
Cat. 2
MTTF
d
> 7500 a
Diagnostic Coverage (DC)
min. 60 %
3 mm
Standard conformity
Standards
EN ISO 13849-1:2015
Approvals and certificates
UL approval
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Altitude
≤ 2000 m above MSL
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
77 g
General information
Scope of delivery
2m PVC Cable
Housing
Nickel Plated Brass
Operating Distance
2mm
Output
SAFETY
Size
12mm
Recently Viewed
+180°C Versatile Single 1X16 Wh
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical