NSN4-12GM50-2E2-M1-S2D2
Previous
NSN4-12GM45-2E2-V1-S2D2
Next
NSN4-12GM50-2E2-S2D2
NSN4-12GM50-2E2-M1-S2D2
Ask A Specialist
Technical data of NSN4-12GM50-2E2-M1-S2D2
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actuating element
Reference target according EN IEC 60947-5-2 (FE360 - ST37K)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Operating voltage
18 ... 30 V
Rated operating voltage
24 V
Switching frequency
0 ... 30 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
at I
L
(sum of all outputs) max. 50 mA
Temperature drift
≤ 10 %
below - 25°C ≤ 20%
Rated insulation voltage
30 V
Operating current
1 ... 30 mA per output
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 15 mA
Diagnostic Coverage (DC)
min. 60 %
Assured release distance of a PDDB
6 mm
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Mass
91 g
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Connection Type
2m PUR Cable
Housing
Nickel Plated Brass
Operating Distance
4mm
Size
12mm
Datasheet
304276-000010_eng
Submit
Rated operating distance
4 mm
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actuating element
12 mm x 12 mm x 1 mm
Operating voltage
18 ... 30 V
Rated operating voltage
24 V
Switching frequency
0 ... 30 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
at I
L
Temperature drift
≤ 10 %
below - 25°C ≤ 20%
Rated insulation voltage
30 V
Operating current
1 ... 30 mA per output
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 15 mA
Diagnostic Coverage (DC)
min. 60 %
6 mm
CCC approval
E1 Type approval
10R-04
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Mass
91 g
General information
Scope of delivery
2m PUR Cable
Housing
Nickel Plated Brass
Operating Distance
4mm
Size
12mm
Recently Viewed
Sensor Lead (M12) 2m
Sensor Lead (M12) 4 Pole Female with 2m lead (Shielded)
(Each)
(Each excl GST)
Sensor Lead (M12) 2m
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical