NBB10-30GM50-E2
Previous
NBB10-30GM50-E0-5M
Next
NBB10-30GM50-E2-C-V1
NBB10-30GM50-E2
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-083999
Manufacturer part number:
083999
Manufacturer part number:
083999
Ask A Specialist
Technical data of NBB10-30GM50-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 20 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
2062 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
4.6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
PNP NO
Datasheet
083999_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Al
Cu
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 20 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
MTTF
d
2062 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
4.6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Marker - 21 .. 30
Horizontal Marking - 2.5mm - 21 .. 30 (Card of 10 x 10 Rows)
(Each)
(Each excl GST)
Marker - 21 .. 30
Halogen-Free Data 3x0.25
UNITRONIC® LiHH, Low smoke halogen-free data cable, 3x0.25
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Halogen-Free Data 3x0.25
(Per/m)
(Per/m excl GST)
ProfiNet Solid Patchcord M12 Angled-RJ45 5m
IE-PNA-5-M12D-A-5-Y-2-22-1-RJ45, ProfiNet Lead Cat.5, Solid (5m)
01991817 -18m
Power cable for SEW 01991817
01991817 -18m
Power cable for SEW 01991817
1975 Helmet Bracket
Compatible with: 1970 Torch; 1975 Torch; 1975i Torch
1975 Helmet Bracket
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical