NBB10-30GM50-E2-C-V1
Previous
NBB10-30GM50-E2
Next
NBB10-30GM50-WO
NBB10-30GM50-E2-C-V1
Brass PTFE coated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-904406
Manufacturer part number:
904406
Manufacturer part number:
904406
Ask A Specialist
Technical data of NBB10-30GM50-E2-C-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.2
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 17 mA
Constant magnetic field
100 mT
Alternating magnetic field
100 mT
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1835 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Operation indicator
4-way dual LED
Green: power
Yellow: output
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Core cross-section
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
PPS
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
PTFE
Connection Type
M12 Connector
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
PNP NO
Datasheet
904406_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Al
0.3
Cu
0.2
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 17 mA
Constant magnetic field
Alternating magnetic field
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1835 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Operation indicator
4-way dual LED
Green: power
Yellow: output
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Core cross-section
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
PPS
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
PTFE
M12 Connector
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
WIELAND R1.100.0228.0
SMA 0228 SAFETY SWITCH WITH MAGNET 88X25X14mm NC/NC IP67 CABLE LENGTH 20M DIS 7 to 18mm
(Each)
(Each excl GST)
WIELAND R1.100.0228.0
YELLOW PUR FLEX 4G1
ÖLFLEX® 540 P, PUR/TPE sheath, VDE-registered, 300/500V, from 1.5mm: 450/750V, 4G1 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
YELLOW PUR FLEX 4G1
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Black Flex 25G2.5 Bk
ÖLFLEX® CLASSIC 110 Bk, PVC sheath, numbered cores, good for outdoor use, VDE, 25G2.5 (24 + E)
Black Flex 25G2.5 Bk
Train 340 600V 4G2.5
ÖLFLEX® TRAIN 340 600V, multi-core EN 50264-3-2 type MM 4G2.5 (3 + E)
Train 340 600V 4G2.5
Clear Screened Flex 4G10
ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY, Screened, Transparent PVC sheath, numbered cores, 4G10 (3 + E)
Clear Screened Flex 4G10
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical