NBB10-30GM50-WO
Previous
NBB10-30GM50-E2-C-V1
Next
NBB10-30GM50-WS
NBB10-30GM50-WO
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: AC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-801647
Manufacturer part number:
801647
Manufacturer part number:
801647
Ask A Specialist
Technical data of NBB10-30GM50-WO
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm
Reduction factor r
Al
0.33
Reduction factor r
Cu
0.28
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Voltage drop
< 5 V (I
L
> 50 mA); < 8 V (I
L
< 50 mA)
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
0 ... 1600 mA
Operating current
5 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 1.7 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Note
1)
In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage U
b
80...253 V
Safety fuse ≤ 0.8 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1
Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly.
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
AC NC
Datasheet
801647_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm
Al
0.33
Cu
0.28
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Voltage drop
< 5 V (I
> 50 mA); < 8 V (I
< 50 mA)
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
0 ... 1600 mA
Operating current
5 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 1.7 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Note
1)
b
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm