NBB15-30GM50-US
Previous
NBB15-30GM50-UO
Next
NBB15-30GM50-WS
NBB15-30GM50-US
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: UC, cable PUR , 2 m, IP67
SKU:
PF-198088
Manufacturer part number:
198088
Manufacturer part number:
198088
Ask A Specialist
Technical data of NBB15-30GM50-US
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
15 mm
Installation
flush
Output polarity
AC/DC
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 250 V AC/20 ... 300 V DC
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
4 ... 500 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1036 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
AC/DC NO
Datasheet
198088_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
15 mm
Installation
flush
Output polarity
AC/DC
Al
0.5
Cu
0.45
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
4 ... 500 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1036 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
AC/DC NO
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical