NBB15-30GM60-A2
Previous
NBB15-30GM50-WS
Next
NBN15-30GK50-E2
NBB15-30GM60-A2
Brass nickel-plated, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-085977
Manufacturer part number:
085977
Manufacturer part number:
085977
Ask A Specialist
Technical data of NBB15-30GM60-A2
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 25 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
894 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
4.8 mm ± 0.1 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Connection Type
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO/NC
Datasheet
085977_eng
Submit
General specifications
Switching function
complementary
PNP
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
304
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 25 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
894 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
4.8 mm ± 0.1 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO/NC
Recently Viewed
PowerLock Line Drain (White)
PowerLock Drain Connector 400A
(Each)
(Each excl GST)
PowerLock Line Drain (White)
PowerLock Drain Connector 400A
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical