NBN15-30GK50-E2
Previous
NBB15-30GM60-A2
Next
NBN15-30GM40-Z0
NBN15-30GK50-E2
PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBN15-30GK50-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1803 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing diameter
30 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
Note
use only delivered nuts
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.5
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
MTTF
d
1803 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
Housing diameter
30 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
Note
use only delivered nuts
Attribute value
Housing
Thermoplastic
2m PVC Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
EMC Clear Flex 7G1.5
ÖLFLEX® CLASSIC 100 CY Screened EMC-optimised, Clear PVC sheath, 7G1.5 (6 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
EMC Clear Flex 7G1.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical