NBB15-U1-Z2
Previous
NBB15-U1-A2-T
Next
NBB15-U4-E2-V1
NBB15-U1-Z2
VariKont ®, PA/metal with epoxy coating, Type: 2-wire, flush, DC, screw terminals, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBB15-U1-Z2
General specifications
Switching function
Normally open/closed (NO/NC)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actual operating distance
13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 400 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 5 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 100
mA, switching element on
... 5 V
Operating current
2 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
Switching state indicator
2 LED, yellow
d
1133 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Minimum core cross-section
without wire end ferrule 0.5 mm
2
, with connector sleeves 0.34 mm
Maximum core cross-section
without wire end ferrule 2.5 mm
, with connector sleeves 1.5 mm
Housing material
PA/metal with epoxy powder coating
Sensing face
PA
Housing base
plastic
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Tightening torque: 1.8 Nm (housing)
Operating Distance
15mm
Output
DC NO or NC
Submit
Technical data of NBB15-U1-Z2
General specifications
Switching function
Normally open/closed (NO/NC)
Two-wire
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actual operating distance
13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 400 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 5 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 100
mA, switching element on
... 5 V
Operating current
2 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
Switching state indicator
2 LED, yellow
d
1133 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
Core cross-section
up to 2.5 mm
Minimum core cross-section
Maximum core cross-section
Housing material
Sensing face
PA
Housing base
plastic
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Operating Distance
15mm
Output
DC NO or NC
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)