NBB15-U1-A2-T
Previous
NBB15-U1-A2
Next
NBB15-U1-Z2
NBB15-U1-A2-T
VariKont ®, PA/metal with epoxy coating, Type: 4-wire, flush, DC, screw terminals, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-296365
Manufacturer part number:
296365
Manufacturer part number:
296365
Ask A Specialist
Technical data of NBB15-U1-A2-T
General specifications
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.33
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Brass
0.41
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 560 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
d
1230 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Core cross-section
max. 2.5 mm
2
Housing material
PA/metal with epoxy powder coating
Sensing face
PA
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Tightening torque: 1.8 Nm (housing)
Tightening torque: 1.0 Nm (Screw terminal)
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO/NC
Datasheet
296365_eng
Submit
General specifications
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.33
Cu
0.3
304
Brass
0.41
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 560 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
d
1230 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Core cross-section
max. 2.5 mm
2
Housing material
Sensing face
PA
Degree of protection
IP68 / IP69K
Mass
225 g
Note
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO/NC
Recently Viewed
UL Data Flex 3XAWG22/7
UNITRONIC® LiYY A, UL/CSA certified, dark grey PVC sheath 3XAWG22/7 (0.34mm2)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UL Data Flex 3XAWG22/7
(Per/m)
(Per/m excl GST)
LED 24V Yellow
Yellow 24V LED Indicator
(Each)
(Each excl GST)
LED 24V Yellow
Yellow 24V LED Indicator
13622021 -40m
Feedback cable for SEW 13622021
13622021 -40m
Rubber ATEX Plug M50
SKINTOP® SDV-M ATEX Rubber Dust Protection Plug M50
(10 Pack)
(10 Pack excl GST)
Rubber ATEX Plug M50
(10 Pack)
(10 Pack excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)