NBB20-L2M-E2-V1
Previous
NBB20-L2-E2-V1-3G-3D
Next
NBB30-L2K-A0-V1
NBB20-L2M-E2-V1
VariKont L ®, PA-GF35 metal base Xylan coated. Type: 3-wire, flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-187534
Manufacturer part number:
187534
Manufacturer part number:
187534
Ask A Specialist
Technical data of NBB20-L2M-E2-V1
Rated operating distance
20 mm
Assured operating distance
0 ... 16.2 mm
Actual operating distance
18 ... 22 mm
Reduction factor r
Al
0.33
Reduction factor r
Cu
0.31
304
Brass
0.41
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 440 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
d
1289 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
Protection class
II
Rated insulation voltage
253 V
Rated impulse withstand voltage
4000 V
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Housing material
PA-GF35
metal base Xylan coated
metal mounting flange Xylan coated.
Sensing face
PA-GF35
Degree of protection
IP69K
Cable
Cable diameter
3.3 mm ± 0.15 mm
Mass
155 g
Operating Distance
20mm
Datasheet
187534_eng
Submit
Rated operating distance
20 mm
Assured operating distance
0 ... 16.2 mm
Actual operating distance
18 ... 22 mm
Al
0.33
Cu
0.31
304
Brass
0.41
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 440 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
d
1289 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
Protection class
II
Rated insulation voltage
253 V
4000 V
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Housing material
metal base Xylan coated
Sensing face
Degree of protection
IP69K
Cable
Cable diameter
3.3 mm ± 0.15 mm
Mass
155 g
Operating Distance
20mm
Recently Viewed
Grey Flex Numbered 3X1
ÖLFLEX® CLASSIC 110, PVC sheath, numbered cores, VDE-registered 3X1 (No Earth)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Grey Flex Numbered 3X1
(Per/m)
(Per/m excl GST)
TORX Screwdriver T9
TORX Screwdriver Insulated 1000V T9 60mm
(Each)
(Each excl GST)
TORX Screwdriver T9
Gland M25
SKINTOP® ST M25 Grey Gland for cables (9 to 17mm) (Locknut not included)
Gland M25
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)