NBB30-L2K-A0-V1
Previous
NBB20-L2M-E2-V1
Next
NBB30-L2K-A2-V1
NBB30-L2K-A0-V1
VariKont L ®, PA, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP68 / IP69
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBB30-L2K-A0-V1
General specifications
Switching function
complementary
Output type
NPN
Rated operating distance
30 mm
Assured operating distance
0 ... 24.3 mm
Actual operating distance
27 ... 33 mm typ.
Cu
0.37
304
Brass
0.46
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 60 Hz
Hysteresis
typ. 2 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
d
910 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
PA
Sensing face
PA
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
130 g
Operating Distance
30mm
Output
ASI
Datasheet
316607-0008_eng
Submit
General specifications
Switching function
complementary
NPN
Rated operating distance
30 mm
Assured operating distance
0 ... 24.3 mm
Actual operating distance
27 ... 33 mm typ.
Cu
0.37
304
Brass
0.46
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 60 Hz
Hysteresis
typ. 2 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
d
910 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
130 g
Operating Distance
30mm
Output
ASI
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)