NBB4-12GM50-EI
Previous
NBB4-12GM50-E2-V1-M1
Next
NBB4-12GM75-US
NBB4-12GM50-EI
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-281547
Manufacturer part number:
281547
Manufacturer part number:
281547
Ask A Specialist
Technical data of NBB4-12GM50-EI
General specifications
Output type
Digital current output
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Brass
0.45
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 1800 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
object not detected: 5 mA ± 1 mA
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
3 x 0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Datasheet
281547_eng
Submit
General specifications
Digital current output
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actuating element
12 mm x 12 mm x 1 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
Brass
0.45
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 1800 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
3 x 0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Recently Viewed
KT 14 insert (Grey)
KT 14 cable insert (Grey)
(Each)
(Each excl GST)
KT 14 insert (Grey)
KT 14 cable insert (Grey)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical