NBB4-12GM75-US
Previous
NBB4-12GM50-EI
Next
NBN4-12GM40-E0-V1
NBB4-12GM75-US
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: UC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-197866
Manufacturer part number:
197866
Manufacturer part number:
197866
Ask A Specialist
Technical data of NBB4-12GM75-US
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
AC/DC
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 250 V AC/20 ... 300 V DC
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
8 ... 200 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
AC/DC NO
Datasheet
197866_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
4 mm
Installation
flush
Output polarity
AC/DC
Al
0.5
Cu
0.45
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
8 ... 200 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
AC/DC NO
Recently Viewed
+650°C Single Core Cable 1X4
ÖLFLEX® HEAT 650 SC, -50°C to +650°C, halogen-free, glass fibre sheath, 1x4
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+650°C Single Core Cable 1X4
(Per/m)
(Per/m excl GST)
ProfiNet Solid Patchcord RJ45-RJ45 10m
IE-PNA-5-RJ45-10-Y-2-22-1-RJ45, ProfiNet Lead Cat.5, Solid (10m)
(Each)
(Each excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical