NBB5-18GM50-E2-C3-V1
Previous
NBB5-18GK50-E2
Next
NBB5-18GM50-E2-T-V1
NBB5-18GM50-E2-C3-V1
Brass PTFE coated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-910207
Manufacturer part number:
910207
Manufacturer part number:
910207
Ask A Specialist
Technical data of NBB5-18GM50-E2-C3-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.2
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Constant magnetic field
150 mT
Alternating magnetic field
150 mT
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1560 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
Ceramic coated
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
PTFE
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Datasheet
910207_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Al
0.3
Cu
0.2
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Constant magnetic field
Alternating magnetic field
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1560 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
Ceramic coated
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
PTFE
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
LIYY 7X0.5 BK
UNITRONIC® LIYY Black UV-resistant sheath, 7X0.5 BK
(Per/m)
(Per/m excl GST)
LIYY 7X0.5 BK
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Clear Screened Flex 4G10
ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY, Screened, Transparent PVC sheath, numbered cores, 4G10 (3 + E)
Clear Screened Flex 4G10
Halogen-Free Flex 25G1
ÖLFLEX® CLASSIC 110 H, halogen-free low-smoke, very flexible, oil resistant 25G1 (24 + E)
Halogen-Free Flex 25G1
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical