NBB5-18GM50-E2-T-V1
Previous
NBB5-18GM50-E2-C3-V1
Next
NBB5-18GM50-E3
NBB5-18GM50-E2-T-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 3-pin, IP67
SKU:
PF-236488
Manufacturer part number:
236488
Manufacturer part number:
236488
Ask A Specialist
Technical data of NBB5-18GM50-E2-T-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
18 mm x 18 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Brass
0.4
Nominal ratings
Installation conditions
A
10 mm
B
11 mm
F
30 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.04 ... 1.15 mm
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
yes
Wire breakage protection
yes
Inductive overvoltage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2.5 V
Repeat accuracy
0.15 mm
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0.01 mA
No-load supply current
≤ 7 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1935 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Storage temperature
-40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 3-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Mass
50 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Datasheet
236488_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actuating element
18 mm x 18 mm x 1 mm
Al
Cu
0.3
304
Brass
Nominal ratings
Installation conditions
A
10 mm
B
11 mm
F
30 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.04 ... 1.15 mm
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
Wire breakage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2.5 V
Repeat accuracy
0.15 mm
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0.01 mA
No-load supply current
≤ 7 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1935 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
Storage temperature
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 3-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Mass
50 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical