NBB5-18GM60-WS-V12
Previous
NBB5-18GM60-WO
Next
NBB8-18GM30-E2-V1
NBB5-18GM60-WS-V12
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: AC, 1/2"-20 UN , 3-pin, IP67
SKU:
PF-131306
Manufacturer part number:
131306
Manufacturer part number:
131306
Ask A Specialist
Technical data of NBB5-18GM60-WS-V12
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
5 mm
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actual operating distance
4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm
Reduction factor r
Al
0.2
Reduction factor r
Cu
0.2
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Voltage drop
< 5 V (I
L
> 50 mA); < 8 V (I
L
< 50 mA)
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
0 ... 1600 mA
Operating current
5 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 1.7 mA typ.
Time delay before availability
≤ 30 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug 1/2"-20 UN , 3-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Note
1)
In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage U
b
80...253 V
Safety fuse ≤ 0.8 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1
Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly.
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
1/2 Inch
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
AC NO
Datasheet
131306_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
5 mm
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Actual operating distance
4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm
Al
Cu
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 6 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Voltage drop
< 5 V (I
> 50 mA); < 8 V (I
< 50 mA)
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
0 ... 1600 mA
Operating current
5 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 1.7 mA typ.
Time delay before availability
≤ 30 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Note
1)
b
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
1/2 Inch
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
AC NO
Recently Viewed
Orange HAR PUR 5G1.5
ÖLFLEX® 550 P, High mechanical stregth, HAR certified, 300/500V, from 1.5mm: 450/750V, 5G1.5 (4 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Orange HAR PUR 5G1.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
EIP Dragchain Patchcord M8S-Open 5m
IE-EC-5-M8-S-5-P-2-26-FD-OE, EtherNet Lead Cat.5e, Dragchain (5m)
(Each)
(Each excl GST)
Thermo Spot 52°C - 20
FLEXIMARK® Thermo Spot 52°C (20 pack)
(20 Pack)
(20 Pack excl GST)
Thermo Spot 52°C - 20
(20 Pack)
(20 Pack excl GST)
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical