NBB8-18GM30-E2-V1
Previous
NBB5-18GM60-WS-V12
Next
NBB8-18GM30-E3
NBB8-18GM30-E2-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-087743
Manufacturer part number:
087743
Manufacturer part number:
087743
Ask A Specialist
Technical data of NBB8-18GM30-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 6.08 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Reduction factor r
Al
0.45
Reduction factor r
Cu
0.4
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Datasheet
087743_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
Al
0.45
Cu
0.4
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical