NBN15-F11-E2
Previous
NBN15-F11-E2-V1
Next
NBN15-F11-E2-V1
NBN15-F11-E2
Rectangular type, PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-082252
Manufacturer part number:
082252
Manufacturer part number:
082252
Ask A Specialist
Technical data of NBN15-F11-E2
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.2
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 150 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3390 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Datasheet
082252_eng
Submit
Technical data of NBN15-F11-E2
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.3
Cu
0.2
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 150 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3390 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Recently Viewed
EMC Clear Flex 4G70
ÖLFLEX® CLASSIC 100 CY Screened EMC-optimised, Clear PVC sheath, 4G70 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
EMC Clear Flex 4G70
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)