NBN15-F11-E2-V1
Previous
NBN15-F11-E2
Next
NBN15-F11-E2
NBN15-F11-E2-V1
Rectangular type, PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-082046
Manufacturer part number:
082046
Manufacturer part number:
082046
Ask A Specialist
Technical data of NBN15-F11-E2-V1
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.3
Reduction factor r
Cu
0.2
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 150 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3390 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Datasheet
082046_eng
Submit
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.3
Cu
0.2
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 150 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3390 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Recently Viewed
ÖLFLEX® Robust 215 C 4G2.5
ÖLFLEX® ROBUST 215 C 4G2.5 (3 + E) screened, all-weather control cable
(Per/m)
(Per/m excl GST)
ÖLFLEX® Robust 215 C 4G2.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
ÖLFLEX® Robust 215 C 4X0.5
ÖLFLEX® ROBUST 215 C 4X0.5 (No Earth) screened, all-weather control cable
ÖLFLEX® Robust 215 C 4X0.5
UL AWM Multi-Core 12G0.75
ÖLFLEX® 191, PVC sheath, UL AWM and CSA AWM, 4 kV test voltage, 12G0.75 (11 + E)
UL AWM Multi-Core 12G0.75
UL Screened 4G25
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 4G25 (3 + E)
UL Screened 4G25
NBB2-8GM40-E2-V1-3G-3
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
NBB2-8GM40-E2-V1-3G-3
View All
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)