NBN25-30GM50-US
Previous
NBN20-30GM50-EI-V1
Next
NCB10-30GM40-N0-V1
NBN25-30GM50-US
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: UC, cable PUR , 2 m, IP67
On Request
SKU:
PF-198094
Manufacturer part number:
198094
Manufacturer part number:
198094
Ask A Specialist
Technical data of NBN25-30GM50-US
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
25 mm
Installation
non-flush
Output polarity
AC/DC
Reduction factor r
Al
0.47
Reduction factor r
Cu
0.44
Operating voltage
20 ... 250 V AC/20 ... 300 V DC
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
4 ... 500 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
25mm
Output
AC/DC NO
Datasheet
198094_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
25 mm
Installation
non-flush
Output polarity
AC/DC
Al
0.47
Cu
0.44
Operating voltage
Switching frequency
30 Hz
Hysteresis
3 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
yes
Voltage drop
≤ 8 V
Operating current
4 ... 500 mA AC/DC
Off-state current
≤ 0.8 mA
Operating voltage indicator
LED, green
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.5 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
25mm
Output
AC/DC NO
Recently Viewed
Crimping Insert
Click-N-Crimp Insert for BNC/TNC coaxial plug connectors
(Each)
(Each excl GST)
Crimping Insert
VSD Flex 4G50 (3+E)
ÖLFLEX® 100 CY VSD Clear Screened Flex Coloured Cores 4G50 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
VSD Flex 4G50 (3+E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+180°C Versatile Single 1X0.75 Gy
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
+180°C Versatile Single 1X6 Gnye
Click Gland M25 Reduced
SKINTOP® Click M25 Light Grey Click Gland with Reducing Insert (9 to 17mm)
(25 Pack)
(25 Pack excl GST)
Click Gland M25 Reduced
(25 Pack)
(25 Pack excl GST)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical