NCB10-30GM40-N0-V1
Previous
NBN25-30GM50-US
Next
NCB10-30GM40-Z0
NCB10-30GM40-N0-V1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-181119
Manufacturer part number:
181119
Manufacturer part number:
181119
Ask A Specialist
Technical data of NCB10-30GM40-N0-V1
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.35
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 2.2 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1821 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %