NBN3-F25-E8-5M
Previous
BT-F130-A
Next
NBN3-F25F-E8-V1
NBN3-F25-E8-5M
Double sensor, PBT, Type: 3-wire, Installation: flush mountable, Voltage: DC, cable PVC , 5 m, IP67
On Request
SKU:
PF-041941
Manufacturer part number:
041941
Manufacturer part number:
041941
Ask A Specialist
Technical data of NBN3-F25-E8-5M
General specifications
Switching function
2 x normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
3 mm
Installation
flush mountable
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 2.43 mm
Actual operating distance
2.7 ... 3.3 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.4
304
St37
1.1
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
all connections
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 25 mA
Time delay before availability
≤ 500 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
660 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 5 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Degree of protection
IP67
Tightening torque, fastening screws
M5 x 25 : 2.7 Nm
Note
Mounted on mechanical drive
Operating Distance
3mm
Output
PNP NO
Datasheet
041941_eng
Submit
General specifications
Switching function
2 x normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
3 mm
Installation
flush mountable
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 2.43 mm
Actual operating distance
2.7 ... 3.3 mm typ.
Al
0.5
Cu
0.4
304
St37
1.1
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
all connections
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 25 mA
Time delay before availability
≤ 500 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
660 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 5 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Degree of protection
IP67
M5 x 25 : 2.7 Nm
Note
Mounted on mechanical drive
Operating Distance
3mm